Цени и обяви от близкото минало на ретро и ентусиастки модели

pateto said:
Не само, ами в основата на тази марка винаги са били модели на Опел. В миналото поне успешно са ги замаскирали Сенаторите под формата на дизайнерско, вдъхновено от Ферари купе, но в последните години просто сменят Опелската емблема на вече предишните поколения Инсигния и Астра и не пипат нищо друго. А тия Оказиони от 93-97 заслужават да се изложат в музей. Да можеше днес да се види Порше на жълти номера, или пък пловдивското Интеграле, във Враца също е имало какво да се види, ама там открай време си е джамбазко средище. И веднага изниква в съзнанието въпроса колко ли от тия коли все още са някъде по пътищата, колко са напуснали пределите на България, или са завършили земния си път... И аз имам няколко броя на Автооказион и Автокъщи от 2002-2006, те не са чак толкова интересни, но ако има желаещи ще ги снимам криво ляво.

В Германия в нач на 90-те съм виждал на живо СЦ с двойно предаване Фергюсън, произведен май беше в 1982 год, и даже беше с ултраредката кабрио каросерия.
Някакъв мръснобял отвън на цвят беше, с жестока табак-кафяво кожа в салона.
Май бе автомат, а тук в линка долу, описват единствения с Фергюсън система с ръчни скорости СЦ купе.

Според продавача на онова кабрио с двойно, един джамбазин полу-поляк /каквито в 80-те и 90-те, по разни причини, доста се въртяха във федералната република/, дето тогава му искаше нещо от порядъка на 30-40000 ДМ цена на старо, тоя Фергюсън кабрио версия, нов бил с листова цена от много над 12000 ДМ в 1982 год.
Имам му накъде снимки от нормална лента, правени на тоя кабрио Битер в 1991, като го видях, ако ги намеря, ще ги сканирам и постна тук.

https://www.pistonjuice.com/1984-bitter-sc-4x4/

А понеже тия дни ще пускам едни интересни обяви и снимки от няколко броеве Оказиона и Автобазар списания, всичките издания от 2006, за да не си правиш излишен труд и да дублираш твоите с моите страници сканирани, ако можеш сканирай по-редките коли от 2002 до 2005 годините списания.
Там, примерно по-интресните снимки и обяви от по-премиумните автокъщи, като Капитолия, Софавто, А2, Ситикар, и други разни, и от рубриките с частните обяви, от броевете ти.
А и по-ранни списания с обяви ако имаш, ги напускай тук. Ще ги гледаме с кеф.

И тогава имаше доста интересни коли, и особено веднага след Милениума, имаше екзотики, които вече са станали 10-15 годишни на възраст, у нас на много вече ниски цени.
 
pateto said:
Не само, ами в основата на тази марка винаги са били модели на Опел. В миналото поне успешно са ги замаскирали Сенаторите под формата на дизайнерско, вдъхновено от Ферари купе, но в последните години просто сменят Опелската емблема на вече предишните поколения Инсигния и Астра и не пипат нищо друго. А тия Оказиони от 93-97 заслужават да се изложат в музей. Да можеше днес да се види Порше на жълти номера, или пък пловдивското Интеграле, във Враца също е имало какво да се види, ама там открай време си е джамбазко средище. И веднага изниква в съзнанието въпроса колко ли от тия коли все още са някъде по пътищата, колко са напуснали пределите на България, или са завършили земния си път... И аз имам няколко броя на Автооказион и Автокъщи от 2002-2006, те не са чак толкова интересни, но ако има желаещи ще ги снимам криво ляво.

Снимай ги, ще са интересни.
Аз някъде там около 2001-а спрях да си го купувам, когато станах студент. Иначе от '93-а до 2000-а ги имах почти всички броеве и всички тези сканирани обяви сега като ги гледам ме връщат в младежките ми и тийнейджърски времена O0 Помня ги като че ли е било вчера, всяка една кола :) Също имах почти всичко и от АМ Беда и немските Auto Bild, като темата с класиките винаги ми бе любима и почти винаги имаха постер по средата на списанието ... защото е фотос от две страници точно в средата, където са двете скобички :)

Дори се сещам един забавен момент, може би '95-а е било, когато дебютираше модела A3 на Ауди ... в АМ Беда имаше малка снимка със заглавие "АЗ новото Ауди" ... и аз преди да прочета статията си виках ... брей това Ауди се представя от първо лице единствено число "АЗ", а то било А три  ^-^ хаха то тогава май още А4 не бе излязло и аз нали съм бил на около 14 ...  ::)
 
Ще ги снимам днес през деня, или тия дни. За съжаление по-ранни нямам, най-старото в "колекцията" ми е един брой на Автокъщи от 2002, където фигурира всеизвестният Кьониг Спешъл, тогава все още жълт. Колкото до "неоказионните" списания имам по един брой на италианското Automobilismo, Ауто билд и Автожурнал все от 2003, едно гръцко, и всички броеве на Аутобилд от есента на 2010 до към края на 2012, когато изгубих интерес да го чета заради вечното пристрастие към ВАГ групата.
 
Да раздвижа с темата някоя друга обява от мен. Този път не съм ги надписвал, всичко е от 2001 г.

Има някои мейнстрийм модели, но в по-редки и интересни версии.

1979851aff69b0c63.jpg


2a4c2de04b1daac35.jpg


На Поршето надписа на вратата е един път! :-X
 
dan4oteto said:
Дори се сещам един забавен момент, може би '95-а е било, когато дебютираше модела A3 на Ауди ... в АМ Беда имаше малка снимка със заглавие "АЗ новото Ауди" ... и аз преди да прочета статията си виках ... брей това Ауди се представя от първо лице единствено число "АЗ", а то било А три  ^-^ хаха то тогава май още А4 не бе излязло и аз нали съм бил на около 14 ...  ::)

Няма как, първата А4 излезе 1994 г., а А3 две години по-късно. Ама то нормално човек да се бърка. И аз май го бърках така. 🙂
 
Cosworth96 said:
На Поршето надписа на врата е един път! :-X

хахахаха  ^-^ :))

Cosworth96 said:
Няма как, първата А4 излезе 1994 г., а А3 две години по-късно. Ама то нормално човек да се бърка. И аз май го бърках така. 🙂

Да, май е така ... може би броят е бил '95-а, тогава го представяха това А3, но наистина, като е първият модел от този клас и моделно обозначение, заглавието така написано правеше заблуда :)
 
Започвам с малко обяви от 2002 година. Оказва се, че по броевете от 90-те има доста по-инетересни попадения, сравнени с по-близкото минало, но все пак да сверим часовника за цените, и за това какво е било вървежно през тези години.
 
Здравейте, нов съм във форума. Форума е много интересен, изчетох много теми с огромен интерес. Любител съм на бмв (в частност по стари модели, но не ретро Е30, Е34, е36, е38, е46 итн). Ще може ли хората със тези оказиони да пуснат някоя друга снимка с обява на някой от тези автомобили. Благодаря предварително!
 
Леле! Ланча Делта Интеграле Ево 3 за 9000лв., колкото Голфа по-горе и по евтина от Опел Фронтера...
 
5 GTT said:
Леле! Ланча Делта Интеграле Ево 3 за 9000лв., колкото Голфа по-горе и по евтина от Опел Фронтера...

хахаха да, имаше ги тези парадокси към днешна дата ... а Пунто кабрио за 11 500  :D
Между другото в обявата нещо са се объркали за Ланчията ... стигат до Evo 2 :)
 
5 GTT said:
Леле! Ланча Делта Интеграле Ево 3 за 9000 лв, колкото Голфа по-горе и по евтина от Опел Фронтера...

E, да, към момента на обявите, Интегралетата Ево са около 10 годишни, а Фронтерите- около 5-6, а Пунто кабриото и то някъде толкова, може и по-ново да е.

А и за не забравяме, че Фронтерата у нас по онова време беше много култова кола, и чисто нови си ги купуваха даже и по-сериозните кредитни милионери в 90-те.
Напр. гаджето на Бате Бойко тогава- кака Цветелина, към оня момент видна бизнес дама /по-късно и мажоритарна собственичка на банка/ караше в средата на 90-те год. една чисто нова електрик зелена къса база Фронтера, същата версия Спорт, като моята. 

Така че, как ще мерим премиумен модерен Опел тогава /че и с Исуцу проектирани ходова част и боди/, или светско кабрио на Бертоне, с някакъв си там компакт кар на Ланча, моля ви се...  :))
 
USfan said:
E, да, към момента на обявите, Интегралетата Ево са около 10 годишни, а Фронтерите- около 5-6, а Пунто кабриото и то някъде толкова, може и по-ново да е.

А и за не забравяме, че Фронтерата у нас по онова време беше много култова кола, и чисто нови си ги купуваха даже и по-сериозните кредитни милионери в 90-те.
Напр. гаджето на Бате Бойко тогава- кака Цветелина, към оня момент видна бизнес дама /по-късно и мажоритарна собственичка на банка/ караше в средата на 90-те год. една чисто нова електрик зелена къса база Фронтера, същата версия Спорт, като моята. 

Така че, как ще мерим премиумен модерен Опел тогава /че и с Исуцу проектирани ходова част и боди/, или светско кабрио на Бертоне, с някакъв си там компакт кар на Ланча, моля ви се...  :))

ceca1.jpg


 
Ха, точно нейната джипка.
Малко обаче забравям нещата след 1/4 век.
Мислех, че Фронтерата нейната беше синйо-зелена, а тя е по-скоро турско синя.

Моята пък Фронтера Спорт, дето още си пазя, е оригинално теменужена на цвят.
Да съм знаел, че тия прости Делти толкова ще скочат, да бях купил вместо нея преди 15-16 години едно Грале, па ако ще и само 16в да беше, а не Ево, хем и даже ресто щеше да ми остане.  :))

Ето и оригинални рекламни снимки на теменужения цвят като моята, и турско-синйото, като на Цветелина гърмяната.

af752d27c3f25176ee1c9772844430bb.jpg


9761b9f364ce170b8b80d17f1e29cbda.jpg


ee3bd1ac06efe8814d580320e06fd5a6.jpg


6d0ece2c5ea6f3b9e99ee57403f5eea4.jpg


0452aa7bb244a19de428ff70645eb171.jpg


9b5811c5b4eeaa605b5b7f60406d3d90.jpg


Иначе, и в моята Фронтера се качват моми /тя Цветелина дори и към онази година не е била много млада, та да я титулуват- момиче, ама нейсе/, ама няма кой да ги гърми, не са толкоз влиятелни, хаха.

65df91ada04389d4721048589d7bb571.jpg


274d5f2320d5dcfeddceacf51e32fa5d.jpg


342e23239eb49a9fe40670721964412f.jpg


1378f4e14f28cb08a3b70e68bbb8d4ae.jpg


8d4671868e3abc81e627d61abfc38c4f.jpg


191dca32d9742bc136dc779f73053988.jpg


 
И за да сме в темата, ето нещо интересно, изкопирано от един колега ретрофен, иначе македонец от Фейса.
Това са цени, предполагаемо на западногермански вносител на нови соц. мобили, в ДМ /дойче марки/, от 1964 година.

Уточнявам- мисля, че е ценова листи на западногерманци дилъри, понеже ако бяха цени на коли в Източна Германия, щеше да пише само М-като Марки,а не- ДМ, за Дойче Марки.
Това е така, понеже ГДР-манците до 1971 год. не признаваха дойче марката като никаква валута, и пишеха техните си цени не както би трябвало в Ост Марки, а само в М- Марки, без други префикси.

Както се вижда, Татрата 603 е доста скъпа, с 33 000 ДМ цена, е струвала повече от върховия нормален Бенц- модела 300 СЕЛ конска глава, например.
И въпреки това, е реализирала известно количество продажби в края на 50-те и нач. на 60-те години, и в Австрия и в Германия.

Купували са я, на фона на нейния висш клас и за бутиковите и правени бройки, особено добре и в Швейцария, където богатите швейцарци са държали на съчетанието от високата проходимост зимно време благодарение на задно разположения и 8 цил. мотор, в комплект с именно достатъчния му за тогава въртящ момент, особено полезен и при изкачвания в разните терени в планинската им държава.

9f9a6a34d0a3313ebf257d4fd49b949a.jpg

 
USfan said:
Да съм знаел, че тия прости Делти толкова ще скочат, да бях купил вместо нея преди 15-16 години едно Грале, па ако ще и само 16в да беше, а не Ево, хем и даже ресто щеше да ми остане.  :))

Тея "прости Делти" имат история... От 1987г. до 1992г. са абсолютни световни шампиони при конструкторите... Много младежи от ония години са мечтали за такава..., както и за подобните Рено 5 турбо, Ланча Стратос, Фиат 131 Абарт и Пежо 205 Т 16...
 
Абе някои момчета си мечтаехме за Порше 911 Т  Тарга '72 ( и продължаваме), ама.... :D
Коли като Делта бяха силно недооценени  у нас през 80-90те, може би защото българина все още не беше свикнал със свободата да притежава "нов" Мерцедес или Баварец на само 20 години. Отделно, че бяхме научени да търсим практичното, а Делта, 205Гт и т.н. са не точно практични коли.
 
Шегувам се, разбира се.  :))

Иначе, изброените централо-моторни коли, въобще не са подобни на Гралето, много различен клас бегачки са.
Нито се допълват, нито са били отн. времево и реални конкуренти.
Тия изброени коли са конструирани в пика на Група 4 и началото на Група Б, докато Гралето е реално да го кажем, купешка конструкция от тенденциозно сертифицираната по-народна и евтина Група А.
Ако трябва да се спомене Делта в аспекта на гореописаните коли, то това е предшественика на Гралето, неистовата Делта с централен мотор от Група Б, с която загива и Тойвовен.

Вероятно и за разлика от много тогавашни в оня период леко по-млади от мен младежи, бегачките от Група А съм ги гледал всичките на живо на рали Златни, както и след 90 та година на разни и национални и локални германски и австрийски ралита.

А пък цивилните версии на турбо Делтите с двойно след 1990 година съм ги карал почти всичките, основно бройки от разни коли внесени за продаване в БГ в периода 1990-2000 и някоя години.
Като първоначалния внос в нач. на 90те беше унас на нови крадени Евота, и чак по-късно се навнасяха по-активно и ползвани по-ранни 8в и 18в такива.
Общо взето, само Ево 2 и ваденките Едишън ЍМартини са ми убягвали на возене и каране.

От по-стари към по-нови, пробвал съм и ранната ХФ 4вд с тесни калници, и 8-клапана Грале, и 16-клапане версията /всичките тия със стандартните Фиат-Делта 4 болтови главини/, и накрая 5-те болта главини Ево 1.

Мнението ми за всички тях не е обаче особено високо, поне не от гледна точка на динамичните им качества в сериен вид, и особено на версиите допреди 16в главата да почнат да им я слагат.
Категорично едно серийно, че и ралиджиско група А Грале, не може да се мери по интересност на каране с именитите си от Група 4 и Група Б предшественици, като Стратоса и 037.
Разбира се, не съм карал нито Стратос, нито 037 /но съм сядал в последната/, но така си мисля.
Ония коли си бяха конструирани за бегачки, а не са просто преработени Фиат Ритмота с двойно и турбо, като Делтата Грале.

Това мое субективно мнение, обективно се потвърждава и от цените им на старо. Вижте цени на ползвани Стратоси и 037 в какви висини са, и ги сравнете с нивата на цени на дори най-скъпите Евота, като Мартини едишъна.
Разликата е в пъти.
Централния мотор цивилките Стратос и 037 са по половин-1 милион евро или долара, а Гралетата трудно минават 100 бона в тия валути.
При ралиджийските версии когато излизат на пазара, също са подобни разликите, освен ако не става въпрос за някакви шампионски Група А Гралета от победители в ВРЦ или Еврорали шампионата.

Прекаленото им производство разбира се, освен видимата цивилна хот-хеч база, е друга причина Гралета на старо да не могат да се доближат до нивата на цени на Стратос и 037.

Същото обаче, може да се каже и за друг отн. масов предшественки в рали пистите, правен от Ланча- модела Фулвия купе.
Той за мен  е много по-красив от Делта, има и много по-оригинален Ланча произход и техническо ноухау вложен в него, но дори и доказани с рали история Фулвии ХФ модели, движат на сторо на цени в пъти по-ниски от наследниците им с централен мотор, и по-ниски и от Гралетата.

Така че не съжалявам що не съм купил Грале от динамична гледна точка, а от естетическа, и най-вече от гледна точка на актуалните цени.
Макар че в края на 90-те ми даваха срещу Сиерата ми ХР4и, едно доста хубаво с тесни калници ХФ4вд, че даже искаха и да ми доплащат, такава беше притегателната оптическа сила на бипланните Сиери, хаха.
Другата ми Сиера, един ранен РС Коси, само на задно, вероятно можех да го трампя дори за Глале 16в, и пак с доплащане от другата страна, ама тя и сега им е пак подобна разликата в цените на двете
Онова 4вд вървеше доста хубаво за само номинални 165 коня, или нещо подобно, но не ми хареса мишосивия му цвят тогава.
Разбира се, едно Ево, предвид на най-широките му възможни калници за модела, изглежда приказно на форма, и особено ако е в фабр. леко морскоскин металик, или бяло.

Така че ако не съм купил Грале 8в или 16в в края на 90-те, или само малко по-скъпо някое Ево в ранните след-милениумни години, то при мен съжалението е освен както споменах, при  паричната стойност, а и заради изумителната му бокси-булдогова форма, а не толкова заради реалната му, особено от гледна точка на съвременните топ-хот хечове,  динамика.
 
Изрових още списания и реших да кача някои по-интересни неща.
Постарах се да разделям по категории и започвам с хот (за времето си) хечове, в т.ч. не знам колко са подходящи 929 Купето и 1.6 Сирокото, но биха стояли странно при другите автомобили.

Обявите са от 1997-1998 г.

Enjoy! O0

hothatche942a10db79ce7d3.jpg