Немските автомобили на USfan

24 November 2011
11,606
81
V8 said:
ПС-забележи как при максималната скорост по магистралата няма никакъв шум в купето.При моята кочина се чуват всякаква възможни звуци и това ми харесва.Желязото е неразрушимо.
ПС2-какъв човек трябва да си -да си купиш чисто нов 123 и след някви години да го продадеш, защото бил остарял или пък за да си купиш друга кола!? Ненормална работа...

Мда, навремето имах няколко Мерцедеса последователно, но всичките от тях бяха с по 2 врати. :)
Първия ми беше един в114 250 це, от 1969 год.
После имах в123 280це, от 1978 год.
След тия средни класи купенца, вдигнах гарда, хахах, и имах и една еС-класа купе, следлифтов с126, 420сек, сребрист, произведен 1987 или 88, не помня точно.
А най-накрая имах и от последните серии на р107, един 500сл, производство от 1986 год.
Табакерата ми и японката купета бяха кралско сини на цвят, Кйонигсблау, номер 903 по спецификацията на Бенц.  :D
Кабриото 500 ми беше шампански металик, или по Бенц спека- Раух Силбер Металик. O:-)

Това кабрио ново си го беше купувал Андрей Желязков, като беше играл през края на 80-те във Фейенорд.
Аз го взех от един собственик след него.
Синята ми табекерка я взех нов внос от Швейцария, през 1992.
После след мен, отиде във Варна, и сега там ходи по ретропаради, боядисани в ориг и боя, но претапицирана, и с по-малък мотор оборудвана от моя оригиналния.
А японката ми купенце, я взех на ХХ номера, от нова е била в БГ, по разни дипомати, и чужди представителства.
Златистия ми СЛ е още в София, преди повече от 12 години, го продадох на един учен биолог, и той още си го пази.
ц126-та я взех от някава Фирма, беше на истанбулски номера, хаха, 34 префикс, и така иси я карах, зариди големия акциз при вноис тогава.
Не знам, къде отиде тоя хубав СЕК. След като я продадох, не съм я виждал по София. :(

Та, спомени. :)
По отношение на тишината, всичките ми Бенцове бяха отн тихи, но в123-ката беше върха на шумоизолация.
При пълна газ на магистрала, правеше по километраж 215.
По техн данни, благодарение на двувалковия шестак, мисля и даваха около 200 км в час по техн данни.
Но, и при 160, 180, и 200, и 215 по километраж, със стандартните ауспуси, беше абс тиха вътре. Можеше да си говорят возещите се, без да се надвикват.

Тия 2-те ми 6 цил средни класове Бенци бяха абс оригинални, и в отл техн състояния, но и двата, бяха много нагнили отдолу.
р107-цата, и ц126-та, нямаха никакви проблеми с ръждите, и все още нямат сигурно.
Все пак, са били правени по времето на сериозните антикорозионни обработки при Бенц, след 1986 год.
Ето едни снимки на в123-та ми.
Острани се вижда и табакерата ми купе. аз двете по едно врме ги застъпих като каране, 2-3 години ги имах успоредно.
А другата купе в123 дето се вижда, също е 280-ка, тогава беше на един приятел, с който си карахме заедно 123-те. :))
Малко гадно са сканирани, от видео и телевизор, хахах, аам по добри нямам.
 

Attachments

  • Merc280C-rear,side.jpg
    Merc280C-rear,side.jpg
    157.3 KB · Показвания: 799
  • 3x_Benza1.jpg
    3x_Benza1.jpg
    177.3 KB · Показвания: 742
  • мойта280ц,фр.jpg
    мойта280ц,фр.jpg
    222.2 KB · Показвания: 766
Ха, по тоя повод ето малко снимки на 2-та най-интересни, дето съм имал- 1969 250се, и 1986 500сл.
Тук на 1-те снимки, табакерата съм я снимал през 1993 мисля, заедно с 2-я ми Тримуф дето имах, един Хералд 13/60.
А на 3-та снимка някой го е хванал, вече във вида му в който е сега във Варна.
За съжаление с присаден малък 2 литров мотор, на мясотот на ориг шестак инцекция, и с гадна бяла кожа претапициран.
А ето го долу, какъв му беше ориг салон- с тъмносиня естествена кожа.
Той моя по едно време след като го пореставрираха козметично във Варна, го продаваха, за 10 или 12 бона.  :)
Е тази посл снимка, му е от едни обяви, дето бяха пускани в Мобилето, преди 2-3 години.
 

Attachments

  • Benza250ce-Varna,fr.JPG
    Benza250ce-Varna,fr.JPG
    197.9 KB · Показвания: 2,768
  • ce250-frontSeats.jpg
    ce250-frontSeats.jpg
    130.7 KB · Показвания: 727
  • mb250ce-moq-trunk only-Varna.jpg
    mb250ce-moq-trunk only-Varna.jpg
    22.9 KB · Показвания: 2,686
  • moia250CE-vrata,open.jpg
    moia250CE-vrata,open.jpg
    38.6 KB · Показвания: 2,725
  • moia250CE-side,VarnaRally.jpg
    moia250CE-side,VarnaRally.jpg
    53.3 KB · Показвания: 2,712
  • Merc250CE-hardtop open,side.jpg
    Merc250CE-hardtop open,side.jpg
    345.2 KB · Показвания: 749
  • mb250ce-salon-blu.jpg
    mb250ce-salon-blu.jpg
    35.9 KB · Показвания: 2,775
  • ce250-tablo.jpg
    ce250-tablo.jpg
    158.1 KB · Показвания: 711
  • ce250-int.jpg
    ce250-int.jpg
    169 KB · Показвания: 738
  • moq 250 ce, Varna-fr.jpg
    moq 250 ce, Varna-fr.jpg
    94.5 KB · Показвания: 2,888
  • ABCD0011.jpg
    ABCD0011.jpg
    236.1 KB · Показвания: 750
  • ABCD0010.jpg
    ABCD0010.jpg
    222.9 KB · Показвания: 721
Ето още малко снимки от табакерата.
А на една от снимките се вижда едно хубаво 633цси баварче, което купих, някъде през 1995 година.
Беше модел 1981 година, швейцарска версия, поръчано с всички
екстри за модела, само пък нямаше, електр седалки.
Но беше с автомат, кожа, климатик, и с е тия готини ВСС джанти, ма с една шибана система ТРХ гуми, които бяха трудни за намиране. ::)

Иначе, баща ми имаше няколоо години преди мен, още от началото на 90-те, една по стара, и доста по базова 630цс баеварка, произв през 1976 год. Ама неговата беше свелтлозелен металик, е като тази на снимките.
 

Attachments

  • bmw630-int.jpg
    bmw630-int.jpg
    16.1 KB · Показвания: 2,671
  • bmw630-rear.JPG
    bmw630-rear.JPG
    15.9 KB · Показвания: 2,621
  • bmw630-fr.JPG
    bmw630-fr.JPG
    17.3 KB · Показвания: 2,665
  • Skener_Pictures_169.jpg
    Skener_Pictures_169.jpg
    124.7 KB · Показвания: 794
  • Moite633_250ce_Alfix2.png
    Moite633_250ce_Alfix2.png
    1.1 MB · Показвания: 857
Мале, мале. Какви....какви са тия работи ?  :o  Какви са тези 123-ки ?  O:-)  Ц-ц-ц, страхотна работа.  Цветът на зелената и тези джанти........двуврат с як мотор......няма, няма, това е съвършенство.  Е, 280-ки не съм имал, но съм покарвал тук-там.  Повече ми харесват със оригиналните тасове в цвят на купето. Но, ако някога случа на годен 123 и намеря такива ляти джанти, като на твоя зеления - бих ги лепнал с пълен кеф. Много готино седят. В прочем, оригинално не са със най-ниските гуми. Принципно 123 обичат да излизат от завода със широки И високи гуми.  Предполагам, че и с по-ниски не се разваля приносът на характерното окачване. 


Разкошна кола.  Искам такъв ( не купе) ! Да му се не види!  >:(
 
А ето ми снимки и на единствения Бенц кабрио, дето съм имал.
Него го имах за кратко, само година някъде, през 1996-97.
Нямах възможност да си го задържа, защото беше скъпа кола, и я бях взел, общо взето за препродаване.

Не че много спечелих от него де...  :))
Иначе колата я дебнех някоко години, от 1991, откакто попадна в БГ, до 1996, докато го купих по изгодно.
Колата беше закупена чисто нова, както писах, от изветсния наш фуртболист- Андрей Желязков.
Баш през 97, като го продадох, беше голямата инфлация, и изведнъж всички мераклии за коли с цени на на апартаменти, се изпокриха. O:-)

Как да е, все още това е един от най-запазените р107 модели в БГ, и вероятно единствения у нас Евроверсия след лифта от 1986 правен.

Продадох го на един учен микробиолог, който още си го пази.
Даже преди няколко години, имах честта пак да го покарам няколко седмици. Бях го взел от биолога, да му го пререгистрирам на нови номера /понеже човека основно живее в чужбина/, и да му сменя разни работи по колата.
Та снимките с новите СА номера са относително отскоро. :)
 

Attachments

  • ABCD0014.JPG
    ABCD0014.JPG
    548.8 KB · Показвания: 739
  • ABCD0013.JPG
    ABCD0013.JPG
    453.1 KB · Показвания: 709
  • ABCD0011.JPG
    ABCD0011.JPG
    500 KB · Показвания: 724
  • ABCD0010.JPG
    ABCD0010.JPG
    441 KB · Показвания: 723
  • ABCD005.JPG
    ABCD005.JPG
    491.8 KB · Показвания: 773
  • ABCD003.JPG
    ABCD003.JPG
    475.7 KB · Показвания: 800
  • 500.png
    500.png
    1.1 MB · Показвания: 774
  • Moite_Spiti_500sl.png
    Moite_Spiti_500sl.png
    932 KB · Показвания: 834
А его тука сниман Бенца, с моето старо Поршенце 924 еС версия, което още си пазя.
Не се сдържах да ги снимам заедно, защото и двете са шампански металици на цвят, а и двете са един набор, от световното първенство в мексико, от 1986 год.
А на снимките, дето колите са на паваж, съм ги закарал на Спасов ден през 2009 година, пак като един цветово напаснат чифт. ;D

То, като набутахме снимки вече и на не само Мерцедеси, може би ще е удачно, някой от модераторите да смени темата на - Немските коли на УС фена. :))
 

Attachments

  • Porsche924s,Benz500sl,az,side,fr.jpg
    Porsche924s,Benz500sl,az,side,fr.jpg
    137.8 KB · Показвания: 692
  • Porsche924s,Benz500sl,az,fr.jpg
    Porsche924s,Benz500sl,az,fr.jpg
    162.9 KB · Показвания: 699
  • Rolex.jpg
    Rolex.jpg
    181.1 KB · Показвания: 735
  • ABCD0006.jpg
    ABCD0006.jpg
    171.7 KB · Показвания: 786
  • ABCD0005.jpg
    ABCD0005.jpg
    168.2 KB · Показвания: 778
  • ABCD0001.jpg
    ABCD0001.jpg
    171.6 KB · Показвания: 744
Тодор Живков said:
Мале, мале. Какви....какви са тия работи ?  :o  Какви са тези 123-ки ?  O:-)  Ц-ц-ц, страхотна работа.  Цветът на зелената и тези джанти........двуврат с як мотор......няма, няма, това е съвършенство.  Е, 280-ки не съм имал, но съм покарвал тук-там.  Повече ми харесват със оригиналните тасове в цвят на купето. Но, ако някога случа на годен 123 и намеря такива ляти джанти, като на твоя зеления - бих ги лепнал с пълен кеф. Много готино седят. В прочем, оригинално не са със най-ниските гуми. Принципно 123 обичат да излизат от завода със широки И високи гуми.  Предполагам, че и с по-ниски не се разваля приносът на характерното окачване. 
Разкошна кола.  Искам такъв ( не купе) ! Да му се не види!  >:(

Хах, ами тоя зеления с Ронал 16-ки джантите, всъщност беше на един мой приятел.
Не друсаше много с тях прекалено де, но вадеше напречна устойчивост в завои, драстично по голяма от стадартните 175-14 гуми на моя в114 купе.
Или пък дори спрямо 195/70-14-ките на другия ми син Бенц, именно 123-ката 280 купе.
А тоя резедато в123, мо го купи от споменатия тука по други теми от мен, едно време виден колекционер от село Опицвет - Емил.
А пък моята японка купе 280, както се вижда на горните снимки, беше синята, със стандартните джанти с тасове.
Само че моята в123, беше карбураторна 280, със 156 коня.
Вървеше прилично, ама харчеше много, особенов градски цикъл.  O:-)
Докато на моя приятел тази зелената дето се вижда, беше инжекция 280, със 177 коня мотора,.
Пак харчеше, ама една идея по-малко от моята карбураторната

Иначе, през 90-те, и мен не ме отмина кичозната мода на садените лети джанти. :-[
Табакерата ми 114 купе, по принцип я карах със стандартни джанти с тасовете, както се вижда.
Ама бях си купил в добавка, чисто нови лети джанти за Бенц от ония Плевенските петолъчки.  O:-)
И като продадох колата, през 1998 мисля, на един сервиз в Шумен, им дадох гратис и НОВИТЕ БАКШИШАДЖЙскИ ДЖАНТИ.  ::)

И, КАкТО ВИЖДАТЕ, НА ПО-НОВИТЕ СНИМКИ, ДЕТО СЪМ И ПРАВИЛ НА ТАБАКЕРАТА, ВЕЧЕ ПРИ СЕГАШНИя И ВАРНЕНСКИ СОБсТВЕНИК, НЕ Е ПРОПуСНАЛ ДА Я ОКИЧИ С МОИТЕ СИ ПЛЕВЕНСКИ ДЖАНТИ. :))
 
Ух, с тоя брояч на минутите за редакция, е много шибана работата. C:-)
Пак бих помолил настоятелно, някой от модераторите да промени времето за редакция, от 30 мин, на един час да речем.  ???
Иначе при по-обстоен отговор, особено свързан с търсене на снимки от разни файлове и архиви, въобще човек не може да се вмести в тоя времеви прозорец. ;)
Та, ето редактирания отговор.

Хах, ами тоя зеления с Ронал 16-ки джантите, всъщност беше на един мой приятел.
Абе, странна работа, София, и и БГ въобще, са много малки места. :))
В момента тази същата зелена кола, доста позагнила и окепазена, със налични само 2 броя от тези джанти 16ки, седи за продаване в друг мой приятел ретрофен.
Иска и 3 бона в лева, може да я даде и сигурно с отстъпка.
Ама извън добрия зелен в тон салон, и добрия мотор, наистина е крива и окепазена. ::)

Ами зелената японка, с тия джанти 16-ки, не друсаше много с тях прекалено де.
Но пък вадеше напречна устойчивост в завои, драстично по-голяма от стадартните 175-14 гуми на моя в114 купе.
Или пък дори спрямо 195/70-14-ките на другия ми син Бенц, именно 123-ката 280 купе.
А тоя резедато в123, моя приятел тогава, в далената 1993 год, го купи от споменатия тука по други теми от мен, едно време виден колекционер от село Опицвет - Емил.

А пък моята японка купе 280, както се вижда на горните снимки, беше синята, със стандартните джанти с тасове.
Само че моята в123, беше карбураторна 280, със 156 коня.
Вървеше прилично, ама харчеше много, особено в градски цикъл.  O:-)
Докато на моя приятел тази зелената дето се вижда, беше инжекция 280, със 177 коня мотора.
Пак харчеше, ама една идея по-малко от моята карбураторната.

Иначе, през 90-те, и мен не ме отмина кичозната мода на садените лети джанти. :-[
Табакерата ми 114 купе, по принцип я карах със стандартни джанти с тасовете, както се вижда.
Ама бях си купил в добавка, чисто нови лети джанти за Бенц от ония Плевенските петолъчки.  O:-)
И известно време я карах с тях, както се вижда на някои снимки.
Но, ядосваше ме как и седят, пък и тия Плевенските, уж марка АРС уийл, хахах, бяха грапави на структура, и много лесно се цапаха от праха от накладките на колата.
Та, махнах ги, и пак сис ложих тасчетата с ориг 14-ки джанти.

И като продадох колата, през 1998 мисля, на един сервиз в Шумен, им дадох гратис и НОВИТЕ БАКШИШАДЖЙскИ ДЖАНТИ.  ::)
И, КАкТО ВИЖДАТЕ, НА ПО-НОВИТЕ СНИМКИ, ДЕТО СЪМ И ПРАВИЛ НА ТАБАКЕРАТА, ВЕЧЕ ПРИ СЕГАШНИя И ВАРНЕНСКИ СОБсТВЕНИК, НЕ Е ПРОПуСНАЛ ДА Я ОКИЧИ С МОИТЕ СИ ПЛЕВЕНСКИ ДЖАНТИ. :))

А кабриото дето го имах, р107 500-рката, него го взех с тия 16-ки, дето е на снимките.
Години по късно след като го бях продал вече кабриото, се запознах със Желязков, и той ми каза, че тия Риалки 16 цолови, били нещо като дилоарово продавана опция, и му ги инсталирали в предствитеалтвото на Бенц в Холандия, откъдето купил нов Бенца.
Това е било, като е играл във Фейенорд.
Защото по онова време, ориг за модела били 195-15ки, и на Желязков му се виждали малки, сигурно от гъзарска гледна точка.

Ама то през 80-те, всеки баровец тогава си е кичил колите със спицовидни големи джанти, на ББС или на други фирми, все едно.

Та на р107цата тия големи 16ки джанти, бяха пък Риал марка.
Пак не возеше много лошо с тях, ама чак като му сложих 55 гуми напречен профил.
С оригиналните за Риала джанти, с размер 225/50-16 повече джасаше. :))
 
Продълважай в същия дух.  :)) Много интересна, плодовита история с много факти и интересни снимки. Има някаква мистерия в цялата работа.  Аз бях сигурен, че ще изскочат най-после от някъде такива Мерцедеси. Че нещо бяха голям дефицит в този отдел.  Крайно време беше да се споменат, бензинови Мерцедесови 6-ци. Лакоми и неразрушими. И черешката на тортата, 16-клапановия V8 5.0, дето дори във W126, въобще не се затруднява с тонажът на каросерията. Тези са едни от най-добре преоразмерените, култивирани, вечни и мощни мотори на МВ. Като мощност не блестят с ужасяващи стойности де (~250 или 260 к.с.) беше, обаче - от към въртящ момент за своята епоха и произход са фрапиращи. Идеален агрегат за 2-врато, бързо, спортивно купе или тежка лимузина с автомат.  Възсядал съм чужд С107 модел 450. Пак осмак. С автомат. Правихме му цялата предница, седя у нас 1 седмица.  :)) :)) :)) Черен. Софийски.  Преди 1 година.  Усещането при дадена всичката газ е.......плашещо.  :-[  Особенното е, че от място до 100 си набира много добре и има сила в излишък.  Плашещото е, от 100 НАГОРЕ.  >:D И да речем, особено от 150 - нататък.  :-X  На доускорение, няма Пура която да го стигне, понеже и от тях имам някои впечатления, макар и дребни.  Бърз е, а звукът от развъртащ се всякакъв Бенцов 8-мак е едно от най-готините неща, които човешко ухо може да чуе.  И той е инжекцион. Ама за инжекторен агрегат си е доста апетитен.   
 
Тодор Живков said:
Продълважай в същия дух.  :)) Много интересна, плодовита история с много факти и интересни снимки. Има някаква мистерия в цялата работа.  Аз бях сигурен, че ще изскочат най-после от някъде такива Мерцедеси. Че нещо бяха голям дефицит в този отдел.  Крайно време беше да се споменат, бензинови Мерцедесови 6-ци. Лакоми и неразрушими. И черешката на тортата, 16-клапановия V8 5.0, дето дори във W126, въобще не се затруднява с тонажът на каросерията. Тези са едни от най-добре преоразмерените, култивирани, вечни и мощни мотори на МВ. Като мощност не блестят с ужасяващи стойности де (~250 или 260 к.с.) беше, обаче - от към въртящ момент за своята епоха и произход са фрапиращи. Идеален агрегат за 2-врато, бързо, спортивно купе или тежка лимузина с автомат.  Възсядал съм чужд С107 модел 450. Пак осмак. С автомат. Правихме му цялата предница, седя у нас 1 седмица.  :)) :)) :)) Черен. Софийски.  Преди 1 година.  Усещането при дадена всичката газ е.......плашещо.  :-[  Особенното е, че от място до 100 си набира много добре и има сила в излишък.  Плашещото е, от 100 НАГОРЕ.  >:D И да речем, особено от 150 - нататък.  :-X  На доускорение, няма Пура която да го стигне, понеже и от тях имам някои впечатления, макар и дребни.  Бърз е, а звукът от развъртащ се всякакъв Бенцов 8-мак е едно от най-готините неща, които човешко ухо може да чуе.  И той е инжекцион. Ама за инжекторен агрегат си е доста апетитен. 
Ами, тоя моя 500 р107, защото беше специална поръчка за след 1986, без катализатор /да може Желязков като си идвав БГ, да го кара и оловен бензин/, беше с пълната мощност от 252 коня. това е найнанточената нон-КАТ врсия на 16 клапоновия пуров осмак, акое само 5 литров. Води се Еуро-норм.

Хах, накара ме да се замисля, като каза, че закрито купе черно 450 ц107, трябва да е било СЛЦ, сте правили.
Преди много години, брата на дядо ми, той беше през 60-те и 70-те дългогодишен председател на Дружеството на българите в чужбина, имаше последователно 2 броя купета с 2 врати, еС-клас Бенцове.

И то не служебни, а като частни коли.
1-я си го купува чисто нов от Пловдивския Панаир, през 1965 или 66, модел 250се или 300се е бил, не помня точно.
Бил е мишосив цвят, с чевена кожа, по скоро вишнева салон.
Цената му е била точно 10000 долара.
Трябва да му изровя и на него снимки.

А десет години по късно, през 1977, си поръча от Германия чисто ново 450 СЛЦ, което му го докарах в БГ.
Цената пък на тоя СЛЦ, не помня точно, но беше или 32 или 34000 долара.
Яки пари за онва време, там за колкото струва 3 3 стайни апартамента
вСАофия Странно, че и то беше в цена в долари, а директно от Германия от завода го докараха.
СЛЦ-то беше сребристо, и другото странно беше, че дойде Американска версия, може би за експорт защото е било.
Е, това са едни стари снимки на праЧичовото СЛЦ.
Такова ли сте правили? :)
 

Attachments

  • Benz450SLC,fr-svatba.jpg
    Benz450SLC,fr-svatba.jpg
    219.3 KB · Показвания: 816
  • Merc450SLC-svatba,cvetniSnimki.jpg
    Merc450SLC-svatba,cvetniSnimki.jpg
    639.2 KB · Показвания: 742
  • Merc450SLC-svatba,smeseniSnimki.jpg
    Merc450SLC-svatba,smeseniSnimki.jpg
    906.6 KB · Показвания: 769
  • Merc450SLC-svatba,svetliSnimki.jpg
    Merc450SLC-svatba,svetliSnimki.jpg
    46.7 KB · Показвания: 697
  • Merc450SLC-svatba,cernobqliSnimki.jpg
    Merc450SLC-svatba,cernobqliSnimki.jpg
    449 KB · Показвания: 711
Ами, по принцип негативизма ти към номенклатурите тогава, и техните йезиутски привилегии, е обоснован.
Но прочети внимателно поста ми, и ще видиш, че конкретните случаи с тези коли, не са въобще такива.

А, колега Живков, щом ви харесва, вадя от ръкава още снимки, и от детството още Бенц спомени. :D
Та, прибрах се в къщи, поразрових архива от стари сканирани неща, и ето и на конската глава купенце какви намерих.
Тази червената, е 1-я Мерцедес на нашите.
Е тука пък на 1-те снимки, се вижда как гордо си карам табакерката купе, на свалени хардтоп стъкла. :)

Та, за купенцето еС клас клас конска глава тогава, дето имаха нашите, и досега нямам спомени с какъв точно мотор е било.
По скоро съм склонен да мисля,че е било топ модела 300, който е бил с Алуминиевия мотор от Аденауер, и от 300сл.
Навежда ме това, веднъж заради супер високата му цена като нов, дори за Мецедес по онова време.
И освен това, имаше пълен набор от странични лайстни и вежди хромиран. Които сега като гледам каталози, са се слагали само на 300, но не и на 220 и 250.
Освен това имаше ниво регулиране поне отзад, защото като не се караше дълго време, помня че пропадаше, и лягаше колата.

За над 20 год експлоатация в семейството, и при чичо ми, и в нашето после, проблеми създаваше най-вече механичната инжекционна помпа. Тя беше не стандартна двущемпелна, като на 220, ами 6 щемпелна.
И като се повреди, някъде през 80-те, помня че цената и беше няколко хиляди марки като нова.

Нито в нашия сервиз, на техникума Вилхелм Пик, където учех тогава /и където имахме иначе добра лаборатория за диагностика и ремонт на дизелови помпи/, нито в сервиза на УБО, не можаха да го оправят тоя проблем.
Та майсторите от УБО /баща ми беше тогава служител на МВР, и имаше достъп до някои такива техни монтйорски услуги, на по-приятелска база/, на конската глава купенце, /която иначе серийно е само с инжекциони шестаци мотори, в двувратите версии/, присадиха смукателен колектор с 2 двойни Солекс карба, от някакъв Бенц 250 или 280.

Та за моделното означение, баща ми не помни, а дядо ми и неговия брат отдавна са починали, няма как да ги питам тях.
Документи от тази кола, даже и копия, също не са ни останали.

В полза на това колата да е била с относително по-плебейския 250 мотор, говори, че от версията 300 са правени изкл малко бройки, и те са били мега скъпи.
Та няма логика, баш в БГ на експозиция да е докаран 300 купе,  а не по-евтина версия на купето конска глава.
Макар че през 1965-66 когато е купена, все още се правят бройки 300, но са на доизживяване.
По малкото пък купе еС клас с 220 мотор вече не се прави, замества го 250 модела.
А от 1967, се прави вече базовата конска глава като купе, мисля с 280 мотор.
Макар че може на нашия панаир да е докарана някаква залежала бройка с 300 мотор, и сума време да не продадена другаде в Европа, именно заради по високата и цена. :))

То тогава всъщност държавните ведомства са имали предимство при закупуване на коли от панаира.
Ама тази като е била с 2 врати, им е била извън полезрението.
Пък и заради високата и цена, е била и извън полезрението и на разни номенклатури, ако са я целяли за закупуване като частна кола.
Дядо ми разправяше, че от тогавашните членове на Политбюро, най-големия автоманияк бил бай Пенчо Кубадински.
И като я видял тази сива еС класа на панаира, си я заплюл той, за служебна кола на Ловно-Рибарския съюз.
Но кусмет, че тогава не им се полагало да купуват на държавните ведомства коли с 2 врати, и той не можал да я вземе.
Та точно тоя Мерцедес останал в свободна продажба, което както писах, не е било типично по принцип за панаирните коли.

То всъщност я купуват общо чичо ми и дядо ми.
Те, общо взето, всичко са си деляли от деца.
От малки са били много близки, защото от родени 8-9 деца от прабаба ми, оцеляват само те, заедно с един техен доста по малък брат, и една сестричка.
Детската смъртност, в началото на века, е била доста голям процент.
Освен че растат заедно, заедно са били и партизани през войната.
После, през 50-те, си правят апартаментите в общ блок, заедно ив съседство, си правят и вилите на село.
А през средата на 60-те, понеже и двамата вече бая са големи и улегнали, а са нямали коли, даже нито книжки, хахах, заедно решават да си купят и кола. :)
Плюс е било, разбира се, че са имали право на притежаване на валута, поради работата им, макар да не са били никакви номенклатури.

Дядо ми специално, беше преподавател, и въобще занимаваше се с интелектуален труд.
Дълги години е работил в чужбина, вкл и в Западна Европа тогава /което за социалистичекси учен е рядкост/, и е бил един от видните Европейски специалисти по педагогика и по методика на професионални трудови обучения.
Тук в БГ, дълги години пък беше директор на Института за усъвършенстване на Учителите.
И понеже беше аскет, пари за нищо не харчеше, нито за апартаменти, нито за екскурзии. :)

Та за тоя Бенц, както и за 2-я, СЛЦ-то, след 10 години, бяха посъбрали пари с чичо ми.
Специално при купуването на СЛЦ-то бяха помня големи драми, защото и баба ми, и съпругата на чичо ми, се възпротивиха на тая идиотия, да се дават толкова пари за кола.  :))
При условие, че и ние с дядо ми и нашите, и чичо ми с техните деца и внуци, живеехме по 3 поколения в едно жилище.
А и при условие, че и чичо ми и дядо ми, така и не изкараха книжки, докато бяха живи.
Общо взето, или баща ми ги возеше, или някой от шофйорите в Комитета на българите в чужбина, дето беше шеф чичо ми.

То и една от осн причини да си купят частни коли беше, че макар и нещо като директори, и на чичо ми и на дядо ми, не са се полагали служебни коли.
И извън ползването на тя два Бенца, общо взето са си ходели пеша на работа, и въобще.

Но макар и придобиването на 1-я Бенц от Панаира да е било донякъде случайно, то при купуването на СЛЦ-то, беше тотално целенасочено.
Най-вече дядо ми, а не чичо ми, беше осн инициатор най-накрая да се вземе нещо като последната им кола в живота, която да е най-голяма, ама с 2 врати за по-елегантно.  ;)
На само двете врати дядо ми много държеше, за ужас на баба ми, и на леля ми.
Иначе от екстри и мотори не са разбирали и двамата.
Нямаха претенции нито това СЛЦ да е с осмак, нито да е с кожа, или каквото там дойде.
Просто да е най-големия възможен Бенц, ама с 2 врати.
Но, салона му беше страхотна синя кожа, също като а табакерата ми купе, която имах години по късно.

Както писах, конската глава купенце, оригинално е била сива на цвят, не металик.
А след като и чичо ми, дядо ми спират да я ползват, като попада в ръцете на баща ми, той я леко тунингова, хаха, с е тоя смешен червен цвят.
След закупуването на СЛЦ-то, от края на 70-те, общо взето баща ми караше основно конската глава. Та беше решил, че е позагнила, и време да се изкурпи и пребоядиса.
И при боядисването, някъде изчезнаха страничните лайстни, та дупките им са замазани, както се вижда на тия снимки.
Тя така или иначе си имаше тогава нужда от боядисване конската глава, ама с тоя червен цвят направена, и тогава не ми харесваше как и стои.

А пък тия лети джанти, ги донесе един приятел на баща ми ТИР-аджия. Били свалени от някакъв Опел КОмодоре, или Адмирал, нещо такова.
И баща ми, по модата тогава, побърза да ги присади на вече прогресивно губещия си оригиналния вид, стар достоен Бенц.

Някъде, след 1986, починаха и дядо ми, и неговия брат, който първи беше купил колата от панаира.
И после баща ми продава колата, на някакъв чейнчаджия, живеещ в Бояна или в Драгалевци.
Наскоро показвах снимки от нашта консака глава, на известния ни Маргарит, издателя на Класиката.
Той ми каза, че според него, същата кола седяла още, хвърлена в някакъв двор, там близо до него.
Той живее в Бояна.
Познал я по джантите и боята.
Ама ми отговори уклончиво, къде е точно къщата, като проявих интерес.
Изглежда първо ще иска той да види какво е останало от нея. O:-)
Дали е жива още тази конска глава?  :)
Би било жалко, да не е така.
Все пак в БГ, по соц време имаше само няколко двуврати конски глави купенца регистрирани.
И може би нито една от тях, не е била купувана чисто нова, като нашата.

Пък ако ви е интересно, в някой следващ пост ще напиша и опиша детайлно, как возеха, ускоряваха, и въобще се движеха тези коли.
И каво впечатление правеха по улиците, особено СЛЦ-то. ::)
Усещането и от двете, ми е все едно вчера случило се, макар да са минали 30-40 години от спомените ми от тях.
 

Attachments

  • Benz300dqdo,moq250,280ce.jpg
    Benz300dqdo,moq250,280ce.jpg
    310.9 KB · Показвания: 716
На горната снимка тази жълта табакера, вероятно дизел, не е била наша.
Беше на приятеля на баща ми тираджията, личи си по тунингованите, същите като нашите Опелови джанти. :))

А ето нещо интересно.
Отнякъде съм сканирал нещо като ценова листа не на еС класите от онова време, ами на табакерите купе.
Вижда се, че базови купета, макар и драстично по-скъпи от базови седани 200, все пак са били под 20000 марки цена.
Докато конските глави двувратки, някъде са почвали от 20 и няколко хиляди марки предполагам, за базови 220 или 250 мотори.

Гледам, че някой от модераторите е променил заглавието, за което благодаря.  :)
Та по този повод, освен разни по престижни каручки като тия Бенцове, и 6-та ми ЦСИ баварец /които макар и големи класове, съм си ги купувал доста старички, и в болшинството си порядъчно гнили/, разбира се, имал съм и своя дял от други по-народни немски коли, основно марка Форд и Фолц. :))
Понеже някой от тях са били по-редки също модели и основно спортни версии с две врати и по-големи мотори, може да са ви интересни.
Та, ще си разровя снимките по компа, и ще постна каквито имам по хубави снимки и с тях.
 

Attachments

  • mb250ce-production Data.JPG
    mb250ce-production Data.JPG
    438.5 KB · Показвания: 671
Аз бих се зарадвал на някоя и друга снимка на БМВ шестицата.
Доста впечатляващ модел и със сигурност ще е интересно.

Ако имаш някоя и друга снимка на Алфите да вземем да отворим една тема и в Италианският раздел.
Там аз имам повечко въпроси относно тия машини.
Спайдера предполагам кой е, но за ГТВто не се сещам.
 
Speeder said:
Аз бих се зарадвал на някоя и друга снимка на БМВ шестицата.
Доста впечатляващ модел и със сигурност ще е интересно.
Ако имаш някоя и друга снимка на Алфите да вземем да отворим една тема и в Италианският раздел.
Там аз имам повечко въпроси относно тия машини.
Спайдера предполагам кой е, но за ГТВто не се сещам.

Ами ще поизровя снимки, трябва да я има 6-ката ми снимана отпред и отзад.
А за италианките ми, защото и от тях съм имал някои прилично интересни редки за БГ, да, може да направим отделна тема. :)
Само да им поизровя снимките.

Тя за съжаление моята 6-та серия, адзуро синята ми красавица, отдавна се разглоби. :-\
Докато една друга 6-та серия, тази на баща ми, тя беше резеда зелена, и малко по стара от моята, и карбураторна, може още да съществува, в едно село до Козлодуй.
Аз я бартеросах синята, преди много повече от 10 години, някъде май през 1997-98, на един фен, дето имаше една ударена леко, но оригинална М635цси, срещу един ударен челно Корвет с4, хахах.

Корвета беше зле, но с 6 ръчни скорости, и макар да имаше спукан блок, беше такъв кеф, че го карах из махалата 2-3 месеца без капак и калници, и с доливане на вода, докато го продам във Варна. :D
А пък близо 5 години преди тоя Вет, пак бях взел един ударен, без предница, хахах, ама кабрио С4.
И онзи не седя в мен много, върнах го на собственичката, защото ми го даде без надлежни документи. Беше бракуван, заради щета, и беше купен с фактура от ДЗИ, ударен прилично отпред, макар и все пак движещ се.

Та макар и да съм сменил някои не лоши американски коли, все още не може да се похваля, че съм имал Корвет.
Поне не редовен, и изправен на техника, хахах.
И въобще да е годен за каране.
Та С4, още ми е нереализирана тръпка.

Но се отпеснахме, за Баварците.
Ами, макар неговата на фена, М-ка оригинална 635 механика да беше много различна от моята, бяха един и същ тъмно син металик цвят, с едни и същи бежави кожени салони.
И реално, моята напълно работеща кола, барабар и с климатик работещ, фена я разкости, да вземе калници, врати, и салона.
Снимки от реставрацията на тоя фен на ориг му М635, може да видите, на фейсбук сайта на сервиз овърдрайв в София.
Неговата М-ка, реално наследи калниците и вратие от моята 633.

А 2-3 години след като му я дадох, ми продаваше обратно голата каросерия /барабар с един други лети дбанти, не тия оригиналните/, но комплект с мотора и автоматика, за няколкостотин лева.
Щях да си взема, ама като видях какво е останало, лошо ми стана, и се отказах.
Иначе гола, но търкаляща се каросерия от 6-та серия, макар и без джамове и салон, си беше сделка за 200-300 лв. :P

Ами, Спидера ми беше партийно купен с един приятел, някъде през 1997 година.
Беше посл моделна година на гадните черни гумерни брони- 1989.
Помня че като го купихме, от моя страна дадох пари, а от страна на моя приятел, той даде за неговата половина, едно не лошо, ама гадно ударено отдолу в ходовата част, Бертоне Х1/9.
А Алфата я измъкнахме от една мацка, сосбтвеничка на дискотека в София.
Сега Алфичката Спидер седи в Пловдив, продадох я пак на една мацка, и тя още си я пази.
От време на време я пуска на някакви луди цени по Мобилето. :))

Ами ГТВ-то ми беше от последните Джуджаро купета, производство 1984, леко вишнево на боя, както и Спидера.
Тоя цвят по асортимента на Алфа май се викаше- Тициано Россо.

Е ми тука малко от немските коли. :))
Сивото Ауди купе го имаше преди години баща ми.
Снимките с него с една сватба, са не от друга, ами от моята сватба, през 2000 година.
Сега вече съм щастливо разведен де. ;D
Нашия приятел Пешо Панов, ми беше почетен гост.
Вижда му се на една от снимките, купето Ауди ГТ, което той имаше тогава.
Онова ръбестото.

А синйото Ауди 90 седан, беше с 2,3 мотор, и вървеше много яко за само 136 коня.
Него го карах щастливо, някъде през 2002-2203 година.
Голфа единичка кабрио е на баща ми, още си го пази , и го кара само лятото.
А ГТИ 2-та дето се вижда, я имах някъде през 2001-2002, много яко се цепеше.
Беше вече модела с по новата Дигифант 115 коня инжекция.
А Сиерата ХР4 и, е ориг версия, с 2,8 мотора, от  1-та моделна година, 1986-та.
Карах я щастливо 2-3 години, а преди и тя беше на баща ми.
Не беше подарък, купих я обаче надлежно от него.
Изплащах му я към 1 година, и то на прилични месечни вноски, хахах. :))
Преди нея, имах едно Капри 2300 ГТ, от 1-та серия, което много си го обичах.
Ама трябва да му намеря снимки на него.
 

Attachments

  • XR4-more,svatba,vilata.jpg
    XR4-more,svatba,vilata.jpg
    377.5 KB · Показвания: 691
  • XR4,633,Audi,siv-Sacho.jpg
    XR4,633,Audi,siv-Sacho.jpg
    223.9 KB · Показвания: 754
  • Golf2gti-vilata,Golf1cabrio.jpg
    Golf2gti-vilata,Golf1cabrio.jpg
    370.8 KB · Показвания: 666
  • AudiCoupe,XR4-Svatba2000.jpg
    AudiCoupe,XR4-Svatba2000.jpg
    229.5 KB · Показвания: 693
  • Audi-Coupe,90-Richi,Sacho.jpg
    Audi-Coupe,90-Richi,Sacho.jpg
    221 KB · Показвания: 693
Ами, поста на колегата, за заплатите от 200 лв, и там правоверните комунисти,  :) макар и донякъде от моя гледна точка да е популистки, ме наведе на някои размисли.
За съжаление, дори и по време на отн. богатите ни за соц епохата десетилетия, като 60-те, и 70-те, държавата тогава не можа да формира бързо и ефикасно, всъщност, не можа да формира въобще, стабилна средна класа.
Която би била гръбнака на купуването на коли от среден клас поне, и собено, на по-интересни такива.
По онова време разбира се, имаше и доста хора в БГ, извън номенклатурната върхушка, които с честен труд си заработваха, големи за нашите мащаби тогава пари.
Та не мисля, че незаслужено са карали те тогава по-големи класове, и то нови западни коли.

Такива са били всякакви спортисти на световно ниво, както и различни учени, и хора на искуството.
Освен това, след Априлския пленум през 1956 година, се разрешават отново по свободно, контакти на българи с техни роднини в чужбина.
Много от тези роднини също пращат пари и коли тук, и това косвено обновява все още бедния ни автокпарк тогава.

Моите наблюдения са, че тогава чисто нови коли с по-големи мотори, като разни мерцедеси еС-класа със 6 цил мотори, и разл американски коли, са си поръчвали и купували нови, основно хора, не обвързани с партийната върхушка.
Защото те са могли да си позволят, да не се плашат особено от завист, и да не се влияат особено, от иначе силната партокрация.

Например е този на снимката 6 цил модел 230 еС, синия, на Марги, си го купува нов ръководителя на катедрата по География в Соф Университетт, доколкото помня.
Един друг конска глава който знам, един черен, рядък 22 инжекция мотор, пук си го купува пак нов, един известен тогавашен наш учен биолог, член на БАН.
Този черния дълго време седеше в Зундерт, даже беше поръчан с фабричен климатик.

Докато тогава разните по висши партийни служители, или там, агенти на ДС в чужбина, най-много си купуваха до 4 цил Пежа и Бенцове.
хем бяха по евтини, хем не се набиваха толкова в очите на началствата им.
Ето снимка на иначе брилянтния Мерцедес на Марги.
Боя, код 93 на Бенц, абс. оригинална.
 

Attachments

  • mb230s-Margarit,rear.jpg
    mb230s-Margarit,rear.jpg
    107.1 KB · Показвания: 1,585
Хубави коли , особено 635м гледах го в овърдраифа малко таблото му осрано но кото цяло бижу
Някой хора неумеха да лижат задници , но имаха достойнство . точка 
 
Хах, ниама проблеми. :)
Моиата голиама болка, като автоентусиаст, е това, це по соц време, именно ниската покупателна способност у нас, прецеше на обогатиането на автопарка ни, поне на ниво другите рѕвити соц страни.
Аѕ преѕ 80'те, бих активен спортист, и като дете, и младеј, имах вазмојността да ходиа доста на састеѕаниа в социалистицескиа свиат.
На ѕапад не ме пускаха де, ѕастото имах роднини в Немско, та да не иѕбиагам. O:-)

И там, абс навсиакаде беѕ Руманиа, вѕимаха ѕаплати поне по неколкостотин лева в наш еквивалент. В ГДР вѕимаха 700+1200 марки, В Цеходловакиа кам '30'40000 крони.
Специално в Цехиа, си купуваха нови ѕападни коли доста свободно, и по масово отколкото у нас.
Макар и обикн по евтини коли, като Голвофе и раѕни Симки'Талбот.

И В ГДР се продааха свободно Голфове и Волва, ама биаха доста скупи в ГДР марки цените. Поне сприамо Вартбурѕите де.

Проблема у нас иѕван ниските ѕаплати, беше и вавејдането на 200% импортно мито преѕ 1970 год.
Преди това, от реѕрешаването на купуването на коли от цастни лица преѕ 1958, та до 1970, всеки моје да внасиа и регистрира каквото си поиска, стига да има пари да го купи.
След като се ѕатиага рејима, а и с цел пооштриаване на купуњване на соц коли, идват тиа далги цаканиа по Мототехника, и врутките с инвалиди, и така нататук.

И цисто субективно, както каѕа тук колегата, нали сме си по ѕавистливи и тесногради, и стиснати булгарите, в нашата страна, не се иѕгради култура на харесване, и на купуване, а и на каране на истински ГТ коли. к
Както е имало такава култура напр в Цехиа да рецем.
Там преди војната, даје са се сглобиавали Бугати, ѕа иѕбљгване на плаштане на мита, при внос на инаце јадниа ѕа зтиах Цески паѕар.

Та у нас дори и баровците по соц време, гледаха да минат по тункајно.
И масово, ако мојеха, си купувака Пејо или Бенц дисели, вместо примерно 6'цил им бенѕинови еквиваленти.

Та така, култура на потрбление, както и на плаштане, сашто не моје да се сугради ѕа 20 години.
То всусшност преди војната у нас се окаѕва, це сме имали доста продајби на по скупи коли.
Което моје и да раѕберете, от Книгата ѕа раѕвитието на колите в БГ, от нашиа колега, и јурнлист от Автокласика списанието, Иван Колев.
Но ѕа сијаление, таѕи потрбитеслка култура умира с 9'ти септември. :)
как да е, в седвашти постове ште поиѕровиа и продулјавам с оште снимки.
:)Ама утре.
 
Ѕаради 200% мито беше и проблема, диадо ми и цицо ми, да не могат да регистрират 2'а Бенц, СЛЦ'то, на БГ номера.
Малко след като колата беше внесена преѕ 1977, диадо ми се пенсионира, и обшто вѕето престанаха да му обраштат внимание по номенклатурните етаји.  ;)
В реѕултат на което при опит ѕа ѕаконно обмитиаане на колата, митницата му слојиха на СЛЦ'то космицеската сма ѕа плаштане от 20000 лева.
Тогава се смиаташе така, дори и најскупата кола ако е нова, иа приравниават на оценка нова Волга' 10000 лв.
И така на таѕи баѕа 200% става мито от 20000 лв. Абсурдна работа. :))

И ако си работил в цујбина, и имаш сметка в долари, ти смиатат по тогавашниа курс, ѕа 1 долар дето е бил по евтин от един лев, 20000 долара да смешиш официално ѕа платиш митото.
То е раѕбираемо скупите коли да е облагат с ниакви данаци, ама па цак на 2 трети от стојността им, не е много справедливо.
Та диадо ми, пусна молба до тогавашниа министур на тарговиата, Герги Караманев, с молба ѕа освобојдаване от мито, като работил в Шујбина, и като придобил 1'ва кола.
Откаѕаха му, и понеје тој не беше далаверадвјиа, не намери нацин да иа регистрира, даје не и на инвалид например.

То добре це башта ми беше слујител на МВР, та си иа караше на истеклите немски цолови номера, поцти беѕ проблеми. 
Расбира се, ако триабва да сме откровени, отцитам, це ако колата не беше собственост все пак на ниакој по соц време увајаван цовек като диадо, и ако башта ми не ше слујител, штиаха да иа приберат или конфискуват колата, ѕаради просроцениа внос.

Така или инаце, цицо ми си искаше и тој неговите пари по ниакое време, и таси кола лека полека се превурна в тејест,
Та след 2'3 години каране, ниакуде преѕ 1980 мај, нашите иа продадоха.
Мислиа це иа купиха накакви богатои арабски студенти, и то не много ѕа под цената и като нова.
Ама де да ѕнам, моје и да е попаднала после цреѕ ниакои тург в Булгари собственици, и да е станала с БГ номера.
Та ѕатова се ѕамислих Бенца СЛЦ при клегата Јивков, да не била нашата старата кола. :)
 
Ta да се върнем по темата
На моето червено Капри 2300 не мога за сега да намеря ориг снимки.
Но това синйото е нещо като баджанак не само на моето, ами и на
жълтото бивше Капри на колегата Корудерлиев.
И това синйото, версия 1700 ГТ, и моето, и Никивото, всъщост през 90-те ги намери, купи и повъзстанови донякъде, нашия колега и Ретро фен- Стефан Наумов. :)
Който сега живее във Франция.
Той Стефан във Франция, имаше там серия 3 Капри 2,8, ориг англ версия с десен волан.
А на моето намерих само е такива снимки по Нета.
Абс същото изглеждаше, с рали джанти, и с повечето хромиран трим. Ще рече че е било не само ГТ 2300 версия, ами и ХЛР, или ГХЛ на оборудване.
Мойто даже имаше и едни странни надлъжни лайстни по задните колонки, говорещи за бившв наличие на винилов покрив.
Много хубаво си вървеше, само беше доста гнило. :))
 

Attachments

  • XR4i,az,CapriSeries1.jpg
    XR4i,az,CapriSeries1.jpg
    159.5 KB · Показвания: 674
  • Capri1-moq-fr.JPG
    Capri1-moq-fr.JPG
    86.6 KB · Показвания: 1,452
  • Capri1-moq-rear.JPG
    Capri1-moq-rear.JPG
    85.7 KB · Показвания: 1,431
та, като сна въпос за Мецедси, посинтесирах си снимките, и заедно стакива на мои бивши колим намери инякои интересни, на Мецедеси намои приятели. Е това купе тук в123 230це, тъмносинйото, дето е най отдолу под снимките с моята табакера, беше на един приятел преди 10-12 години.
Хубаво си вървеше този 2,3 инжекция мотор, макар на високи скорости и оборотни дипазони, да не може може да се мери със 6-така 280. Конкретно този Мерцедес, от години седи /леко е ударен отпред, но иначе е в движение/, пред един блок в Захарна фабрика.
Пускат го чат пат по Мобилето, за мисля под 2000лв.
Само че сега не е с тези Борбет джанти.
Иначе не е много окепазен.
 

Attachments

  • moi250ce,280c,Asq.jpg
    moi250ce,280c,Asq.jpg
    227.3 KB · Показвания: 699