Trabant 601s 1989

14 October 2011
442
157
1022
Да представя в тази тема и новия Трабант по който започнах занимавка.Трабанта е собственост на моя приятел Пламен от който купих и единия от Вартбурзите.Скоро си писахме и му споменах,че си търся Трабант с документи но или ще са в ужасно състояние или много скъпи.При което той ми каза....Идвай и взимай моя нямам време за него а ме е жал да го гледам как се съсипва....Последно преди 4г аз го взех да му мина преглед и както го бях оставил така го и намерих.
20260124_172601.jpg20260124_172500.jpg
Колата е кърпена със сменени прагове и боядисвана през 2016г.За 10г почти не е мръднала и няма налични ръжди.Двигателя беше доста шумен коляновия вал е на приключване.Пуснах му гражданска отговорност понеже беше изтекла и една събота след работа с един познат го натоварихме на камиончето му и го закарах на село.
Messenger_creation_CE16AF69-A357-4C86-B213-109ADE8D2A1D.jpeg
След като го разтоварихме му сложих акумулатор, размърдах иглата на карбуратора понеже беше заяла и запали доста лесно.Покарах го по улицата спирачки учудващо има добри.От там реших да направя по-голяма обиколка и отидох до другия край на селото където има автомивка на самообслужване и го измих
Messenger_creation_2D0F61A2-F070-4041-BEA9-BD898B3EEA9F.jpegMessenger_creation_1A04E406-ECD0-4660-8309-93410197D7FA.jpeg
Следва продължение......
 
Целта е да е готов до 14ти март когато ще се проведе Трабант фест Велико Търново.Намерих обява от лятото в която продаваха двигател на 43000км реални.Писах на момчето и мотора все още беше наличен.Миналата събота запалих колята и отидох до Нова Загора да го прибера😃.През товя време поръчах нови стопове и огледало понеже дясното липсваше,чаках от Германия едни калобрани за зеления Трабант но в крайна сметка реших да ги сложа на този понеже и неговите липсваха.Размених и гумите понеже на зеления бяха по хубави и високи
Messenger_creation_EB71F933-B1FC-4061-BBB5-B7F7254DCBF5.jpegMessenger_creation_149C128D-7B60-4155-8AE4-36A405C16070.jpeg
Миналата неделя го закарах в Сопот при един приятел който също се занимава с Трабанти и там ще сменим двигателя.Отиде на самоход без никакви проблеми по пътя и вече имаше изминати 30км от посредните 4г .През седмицата изми коша на мотора и скоростната кутия захвана се и с мотора разглоби го и изми всичко от нагари.Вала и буталата са доста добри и се надявам да работи доста добре
Messenger_creation_EB71F933-B1FC-4061-BBB5-B7F7254DCBF5.jpegMessenger_creation_149C128D-7B60-4155-8AE4-36A405C16070.jpegMessenger_creation_DE79F2E9-5CF2-4A8C-A325-FB2A7986A9D6.jpegMessenger_creation_5C9921C1-6732-437B-A717-76124FAE266F.jpegMessenger_creation_392FE6BA-6884-4844-B51D-1CCA66D6DAC7.jpegMessenger_creation_7D3B2355-6C0C-4426-B73F-CE5629E4E06E.jpegMessenger_creation_14F76E67-42E6-4653-A727-AFE9471B3242.jpegMessenger_creation_BF1AF27B-5807-40DF-911C-2402FEDAADEC.jpeg
 
Last edited:
Карбуратора беше доста мръсен,последва цялостно разглобяване и почистване
Messenger_creation_B7049664-01A5-4280-AD63-3062CE06AE8E.jpegMessenger_creation_1D871AF7-5432-4E6F-B32B-2485449E9664.jpeg
Свалихме стария двигател и прехвърлихме колектрора на новия мотор, сложихме почистения карбуратор и следва слагането на двигателя в каша
Messenger_creation_597011E8-D158-4CF2-8168-ABC46BDA7934.jpegMessenger_creation_6A194B6A-4323-4F82-B1B9-DDBA39610E89.jpegMessenger_creation_B600163B-944B-4878-AFAA-EB6527C98626.jpegMessenger_creation_E4080B2A-E36D-4F14-845C-35BE373592A0.jpeg
 
Малко развитие по колата :).След постовянето на новия мотор за съжаление се оказа че шуми повече от неговия си :(.Отново върнах оригиналния мотор а на новия закарах вала за рециклиране.Докато стане ще карам с оригиналния мотор.Миналата седмица го прибрах от Сопот и врътнах някой друг километър.Вчера беше ред на спирачките понеже след малко каране и там се появиха проблеми и предните започнаха да не хващат.Имах нови предни цилиндърчета и ги подмених,старите бяха доста клеясали и трудно се движеха.Messenger_creation_AD54C045-AD75-49E4-AD0C-236235D7F9D9.jpegВсичко вървеше по план и към 16:00часа бях готов, минах през Карлово да му взема винетка и газ към Пловдив на самоход😃.Нямаше абсолютно никакви проблеми по пътя.Днес успешно мина и ГТП

Messenger_creation_D840D189-7DF6-4419-9F33-987150B79350.jpeg
На валяците и 4те колела спират равномерно.След работа го измих и отново ме прибра до вкъщи без проблеми
Messenger_creation_E72A164E-76E6-4474-856C-EDC6284AD534.jpeg
 
Жестоко трабантче !
Я сподели къде и колко струва рециклиране на вала, че и на мен ми предстои такава процедура на моя ?

Следя темата с голям интерес ! :)
 
Във фейсбук има една страница GDR Auto едни момчета се занимават с рециклиране на валове,преминаване от барабани към дискови спирачки и всякакви подобрения за Трабанти.Едното момче е от едно село до Пловдив.Цената с частите и труда излиза около 350евро,не е евтино но поне слагаш вал който ако караш с хубаво масло което и препоръчват ще те кара доста време.
 
  • Like
Reactions: fokke
Малко да подновя темата😇.Трабчо си върви без проблеми и слуша много.Вече му навъртях около 600кмбез никакъв проблем почивните дни го разходих доста и днес го оставих на село понеже в Пловдив колите мш станаха доста😄.Днес с моя приятел се разходихме до Калофер местноста Паниците,пихме по едно кафе и обратно до село.
20260412_190242.jpg20260413_105903.jpg20260413_105756.jpg20260413_112403.jpg20260413_113912.jpg20260413_120130.jpg20260413_113932.jpg
 
Гумените уплътнения на стоповете и фаровете са в много лошо състояние втвърдени и изгоряли от слънцето на места вече бяха и счупени.Излезнаха на обява чисто нови черни за стоповете, поръчах от Германия и за фаровете черни но все още ги чакам.Днес смених тези на стоповете, и ми хареса колко по-свежо стана.Чакам с нетърпение да дойдат и за фаровете и да сменя и тях.20260426_142542.jpg20260426_142547.jpg20260426_144545.jpg20260426_144548.jpg20260426_145052.jpg
Заиграх се и с въздуховодите на места имаха лека ръждичка свалих ги изтърках ги с паста и им сложих нови болтчета
Messenger_creation_5BE405F6-0402-4752-9206-D80731B361A6.jpegMessenger_creation_1A4DD204-673E-471B-848D-B206A6BC7458.jpeg
 
Last edited:
Днес се проведе Трабант фест Трявна :).Реших че е крайно време Трабанта вече да присъства на мероприятия и реших да отида с него.Вчера му купих винетка и заредих.Сутринта в 7:30 тръгнах от село,в Карлово се чаках с моя приятел и двамата с Трабантите потеглихме.По пътя колата се държа повече от добре изобщо нямах проблеми и на отива и на връщане.Спирахме за кафе и вода и в 10:15 бяхме в Трявна.Прекарахме си добре,хапнахме и хайде обратно.Навъртях му 240км и изразходи 13л бензин.
20260530_081950.jpg20260530_082754.jpg20260530_084420.jpg20260530_094156.jpg20260530_102617.jpg20260530_104534.jpg20260530_124914.jpg20260530_125258.jpg20260530_125441.jpg20260530_131458.jpg20260530_131516.jpg20260530_131532.jpg20260530_131522.jpg20260530_133517.jpg20260530_192357.jpg20260530_192543.jpg
 
Last edited:
Днес взех и рециклирания колянов вал🥳.Купих преди седмица и нови шибри за него и следващата седмица се надявам да демонтирам двигателя и да сменим вала и вече да го няма дразнещото шумене :)
20260531_103359.jpg
 
Миналата седмица свалих мокета на пода понеже беше доста мърляв и до работата има автомивка на самообслужване,2 дни си играх през свободното време и успях да го изчистя доста добре.За съжаление забравих да снимам разликата преди да започна да го пера
20260606_163535.jpg
Намерих си и оригинални копчета за фаровете за мъгла отпред "зелено" и "жълто" за заден габарит за мъгла който все още не съм монтирал но имам наличен
Messenger_creation_4811B107-1AFD-48EF-BE29-0BB98386FF52.jpegMessenger_creation_BC0C4667-D8BF-443E-A12D-CF0E417C9269.jpg
20260530_182202.jpg
Дойдоха от Германия и дълго чаканите гумени уплътнения за фаровете,захванах се да ги сменям но видях че каските на фаровете са по-хубави на зеления Трабант и реших да ги разменя.На зеления Трабант бях купувал и фарове в перфектно състояние и доста по-хубави от на сивия и сега беше момента да разменя и тях :)
20260606_173755.jpg
Преди
20260606_172500.jpg
След
20260606_201754.jpg
Дойдоха с поръчката от Германия и оригиналните ветробрани които липсваха на колата :)
20260606_164042.jpg20260606_165745.jpg
20260606_201809.jpg
За край на деня реших и малко да покарам :)
20260606_192808.jpg20260606_192843.jpg20260606_192814.jpg
Тази седмица вече се надявам да ми остане време и за двигателя :)