Законови основи в РБългария за "Исторически превозни средства"

Колата е купих със сертификата,но не знам колко струва.Както каза колегата издава се от БАКР.Това е сертификата за автомобили над 30г. и наистина пише,че автомобила не може да се ползва ежедневно.А в КАТ при регистрацията това е вписано допълнително в големия талон,след като им обърнах внимание,че имам такъв документ.Имам предвид,че трябва изрично да им го кажете за да го впишат.В КАТ Бургас ми казаха,че съм първия клиент с искане за такова вписване в талона,но си било по закон и го направиха.
 
krankenstein said:
Засега само от ГО може да поспестиш, колeга - 96 лв. в Булстрад независимо от кубатурата + 30 лв. на автомобил за бележка от БАК Ретро, че отговаряш на критериите за историческо МПС. Ако те устройва обади им се http://www.bacretro.com/
Всяка година ли се изкарва сертификата или първият важи и за следващите години ?
 
В сайта на БАК, в раздела за издаване на FIVA карта между другото се вижда и следното изречение:
"Валидността на FIVA идент. карта e 10 години от дата на издаване или до смяна на собственост."
 
dido1903 said:
В сайта на БАК, в раздела за издаване на FIVA карта между другото се вижда и следното изречение:
"Валидността на FIVA идент. карта e 10 години от дата на издаване или до смяна на собственост."
Защо останах с впечатлението, че трябва да попълня само декларацията и да я изпратя с копие на талон......
 
Martev said:
Защо останах с впечатлението, че трябва да попълня само декларацията и да я изпратя с копие на талон......

Ако се има предвид УДОСТОВЕРЕНИЕ-то при Гр. Отг, то е друго от ФИВА картата.
При него само триабва декларациа, че не се кара ежедневно колата.
А по думите на председтл. на техн. комисиа на БАК- на вс. нова календарна година. ново удостоверение от 30 лв триабвало да се и3дава и да се плашта.

А на ФИВА картата е много сложен протокола, дето се печата бланката, и после пишат там подробни техн. данни на колата.
Има му качена примерна бланка, на страницата на БАК.
 
Последно да си вземеш гражданска за ретро автомобил е необходимо Fiva карта или просто удостоверение от БАК РЕТРО за ретро автомобил .
 
Вижте на какво попаднах днес - https://www.24chasa.bg/novini/article/7329193
Цитирам заглавието на статията "Нов талон на автомобила, ако в старото свидетелство липсва екологична норма" - ново 20....кола на 45 години каква еко норма бре, хора ?!?!?!?!

 
Мисля, че преди време четох - това нямало да важи за автомобили, произведени преди въвеждането на тези норми... при тях май щели да въвеждат автоматично най-ниската еко категория. Не знам обаче дали и те ще трябва да сменят талоните с нови, еле пък да минават и през каналите за сверка, та това си е практически над 50% от автопарка у нас! А какво ще правят онези, дето марките им вече не съществуват като Сааб, Роувър, Ланча... че и моето Бертоне? Всъщност то е точно на границата, понеже Евро 1 доколкото помня се въведе през '92 г. така че всички по-стари от тази година автомобили би трябвало да не ги лови класацията.
 
Не е задължително,поне за момента, да пише еко нормата в талона.Това е за тези,които искат да си намалят данъка,иначе няма проблем да си караш така.Иначе Еuro 1 влиза от юли 1992г.
 
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/predvizhdat-revoliucionni-promeni-za-tehnicheskite-pregledi-2162475

Затягат прегледите, но отново нищо по- различно за ретро возилата ... ;(
 
bonso said:
https://dariknews.bg/novini/bylgariia/predvizhdat-revoliucionni-promeni-za-tehnicheskite-pregledi-2162475

Затягат прегледите, но отново нищо по- различно за ретро возилата ... ;(

Много хубаво!
Чудесно ако пунктовете са стриктни за всички там вредни емисии, съпоставимо към годините и изискуемите Евро-нива за съотв. години на производство на проверяваните коли.
Да, ако се правят така бази данни достъпни за проверки и контрол и в реално време и после, това ще затегне контрола.

Писна ми в последните години да карам в големите градове, и особено в София, зад всякакви там издухали дизели, да им ям буквално не само твърдите частици, а и изгорелите масла, и да гадая кога ще умра от рак на гърлото или белите дробове, само и единствено от газовете на колите около мен.  >:D

Личния ми пример в случая е следния- на абс. всички ми коли които да са произведени с катализатори /а това са огромното болшинство от колите ми/, и под и над 30 годишни, катализаторите си седят на тях в добра кондиция, съдейки по това че на ГАЗ-анализатори дават показания в рамките или близо до заводските им данни.
А па коли с дизелови мотори въобще нямам.
 
https://dizzyriders.bg/post/8185/ot-yuli-2021-kolite-v-sofiya-s-ekostiker?fbclid=IwAR0FwFuV7UaiDzK9WpAEIiHEjgfryc2Uca0vCDlA9z7trBjeIyi46Ip1K4Y
Интересно какво ще измислят за ретро автомобилите?
 
Изчетох целия сайт от линка по-горе. Може ли малко разяснение за регистрацията на историческо превозно средство?! Къде се издава такава международна карта и т.н.?!

цитат: "През 2017 г. в ДВ бр. 62 от 1 август е обнародвана „Наредба за изменение и допълнение на Наред­ба № I-45 от 2000 г. за регистриране, отчет, пускане в движение и спиране от движение на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства“, в нея четем: Чл. 12в. (1) За първоначална регистрация на историческо превозно средство чрез идентификационна карта, издадена от Международната федерация за старинни автомобили или от друга упълномощенa от нея организация на територията на държа­ва – членка на Европейския съюз...."
 
FIVA карта може да си извадите от всеки един ANF на FIVA на територията на страните членки на EU. Техен списък има на сайта на федерацията fiva.org. В българия ги издават "Български автомобилен клуб РЕТРО".
 
А истина ли е, че автомобил, който не е минавал 2-3 години на техничеки преглед, за да му се възстанови регистрацията не стига просто да се плати ГО и да мине преглед, а трябвало технотест?
 
Teodor said:
А истина ли е, че автомобил, който не е минавал 2-3 години на техничеки преглед, за да му се възстанови регистрацията не стига просто да се плати ГО и да мине преглед, а трябвало технотест?

КЪде го чете това?