Понеже стана въпрос за октанови числа, може да е леко встрани от темата, ама да питам, с кои вериги имате опит, че горивата им константно спазват минимума от А-95 Октана.
И съответно, от кои вериги бензина А-95 е давал при вас видимо лош ефект, по отн. на детонационно горене напр...
Конкретно за Лукойл в това отношение не знам качествата им, ама колкото пъти сипя на турбобензин кола или такава с отн. висококомпресиран атм. мотор, такова стандартно А-95 гориво от Петрол, винаги е драма.
Или получавам отчетливото дрънкане на детонационното горене /при 1992 Крайслера Лебарон 2.5 турбо/ или колата влиза в авариен режим, и може да се движи само с между 1200 и 1800 оборота мотора /при 1999 Волвото С70 2.4 Т-5 турбо/.
Най-висококомпресираните ми атмосферни коли са и те двете от 1999 год- Миатата с 1.6 литра мотор, и Ягуара еС-тайп с 3 литра мотор, и при тях също имам проблеми с избор на бензин.
Те двете с А-95 на Петрол или някоя подобна традиционна БГ верига, обикн. влизат също в някакъв режим на дърпане назад на запалването, сигурно чрез инфо от Нок-сензорите им /не е обаче авариен/ и така губят значима част от динамиката си.
Затова и на тия коли, обикновено гледам да сипвам октана над А-95 обикновено.
Разбира се, газта с високото си Октаново число би оправила такива дилеми.
Имам приятели с модерни отн. голямокубикови турбобензин коли, карани на газ, и та те са избегнали дилемите с търсене на хубав бензин, или това да купуват 98 и 100 октана, че да избягват детонациите.
Имам иначе добър положителен опит с тия мои коли с тия им мотори, с 98плюс бензин на Екопетрол, както и с обикновения А-95 на Ромпертол.
Поне по достоверно сведения от разни не точно химически инженери

) , но инсайдъри в нефтобранша, съм чувал, че и румънците от Ром и гърците от Екото, си внасят техните си бензини готов от техните си рафинерии, та може това да е причина за доброто им качество.