Почистване на ръжда в резервоар

Москвич 408и , различава се от резервоара на 2140 по дължината на тръбата. Вътре има две прегради...като цяло отварянето му е играчка. Според мен малко промивка му е достатъчна. Все пак  си има метална цедка на сондата, след това е нормално да се постави и филтър. Такива мизерии има във всеки 2ри метален резервоар, навършил пълнолетие...
 
За почистване на ръждата има специални препарати, но са скъпи. Най-елементарно е с оцетна киселина - 10% разтвор с вода. Трябва да престои 24 часа, след което се  измива  и няма да остане абсолютно никаква ръжда. Става и с обикновен оцет от най-евтиният в който има само оцетна киселина 6% и оцветител. Питай ако нещо не ти е ясно, има и други елементарни методи.
 
Едно от нещата за които не искам да си спомням от ребилда на нисана ми е работата по резервоара хаха .
Разполагах с два . Единия перфектен отвътре , а отвън зверски ръждив и изтънял и вече пробит - той отпадна .
Вторият стоял заедно с колата от 94 та година . Отвън почти като нов. Отвътре доста ръждив , помпата изглеждаше ужасно :D




Нямах избор за друг защото с доставката от щатите или Япония щеше да ми дойде доста скъпо и то  употребяван .
Купих чувал с мозайка и го напълних взе ни се акъла да го друсаме . Стана ми ясно ,че така няма да я бъде и го закарах на пясък . Не беше перфектно изчистен , но определено ми спести много работа .




След това с четка намазах вюрт ръждопреобразувател където пясъка не бе успял да достигне. Накрая изглеждаше доста прилично вече и излях Фертан . Съхна една седмица със закачен вентилатор да циркулира въздуха по тяхна препоръка . Мога да кажа ,че съм доволен от резултата .







 
Здравейте,
на път за ретро парада в Поморие колата ми загасна, все едно горивото свършва. Започна да придърпва, мъчеше се и накрая спря да работи. С голям зор се прибрах до Бургас. Заредих 10 литра на бензиностанция, изчаках 10-на минути и тръгнах. След 5 минути пак загасна, добре, че бях стигнал до сервиз. Там обаче имаше доста клиенти и след около час чакане реших да пробвам да тръгна с надеждата проблема да е от горивото и да се е оправил. Успях да се прибера без проблем и следващата седмица отидох при мой приятел, за да види горивните пътища до помпата. И ето какво излезе:
 
Бях сменял всички филтри през октомври 2020г. и да съм изминал най-много 1500-2000км. Свалихме и резервоара и го промихме с водоструйка.В интерес на истината, откакто съм купил тази кола все се канех да свалим цедката от резервоара и да е почистим. И от много канене........колата накрая сама си показа какво е.Сложихме после нови филтри и разликата беше осезаема, определено колата вървеше доста по-леко.
 
Ръждата в старите резервоари е една от причините .... най-голямата причина за такива аварии е горивото (под всякаква критика),което наливаме по нашите бензиностанции.Докато кръвопийците от Lukoil внасят преработени отпадъци вместо петрол ще е така.Горивото в цялата търговска верига (независимо дали е Шел,ОМВ или др.) е от бургаската рафинерия.Който е пътувал с автомобил от Бг към ЕС и обратно може да каже каква разлика намира в работата на двигателя още при зареждане в Румъния.
Успех!
 
Потвърждавам. Имам пресни спомени от средата на 80те с баща ми и неговия 8-мак. Как навръщане от соц обиколка зареди на Видин и възкликна "Ей го ве, моя москвич се върна" :)
 
При съвременните автомобили такива осезаеми разлики в работата на мотора като в миналото няма!
Последиците за мотора от лошото гориво остават обаче.
 
kaci said:
При съвременните автомобили такива осезаеми разлики в работата на мотора като в миналото няма!
Последиците за мотора от лошото гориво остават обаче.
Имам приятел,който работеше в шоурум на VW и след няколко аварии при горивната система на автомобили закупени от оторизирания дилър на немското возило германците се принудиха да променят софтуера на няколко модела за да отговаря на отвратителното качество на нашите горива ... това може да се провери ;)
 
На мен ще ми е интересно да разбера какви са отзивите за FERTAN-a след няколко години експлоатация, понеже чувам разнопосочни коментариза ефекта и качеството.
 
hydrometalique said:
На мен ще ми е интересно да разбера какви са отзивите за FERTAN-a след няколко години експлоатация, понеже чувам разнопосочни коментариза ефекта и качеството.
Единственото нещо което ползвам за моята кола като добавка е спирт за горене (син спирт) и то само като температурите паднат под нулата за да няма замръзнали "тапи" по пътя на горивната система.
 
РумбатаБс said:
Единственото нещо което ползвам за моята кола като добавка е спирт за горене (син спирт) и то само като температурите паднат под нулата за да няма замръзнали "тапи" по пътя на горивната система.
Румба, Фертан са продукти за антикорозионна обработка  :(  https://fertan.bg/
 
немо said:
Румба, Фертан са продукти за антикорозионна обработка  :(  https://fertan.bg/
Много добре знам  .... просто писах какво ползвам за моята кола не за тези по които работя :)
 
Аз имам яснота какво се случва в Лукойл и ми е писнало да слушам дрънканици  какво било горивото от Лукойл. Нефтът, който идва е тежък, но не са преработени отпадъци. Лекият и хубавия нефт на Лукойл не се преработва в България, това е факт. Затова пък рафинерията е доста сложна и добре оборудвана. Горивото се прави по БДС и ако има недостатъци то проблемът е в стандарта, а не в производствения процес. Рафинерията като процес е доста добра, а възлите за блендиране и на дизела и на бензина бяха модернизирани преди време и имат шанс доста точно да извадят на изхода, това което стандарта поставя като рамки.
Особено пък за колите, които караме със степен на сгъстяване 8:1 не ми обяснявайте за качеството на новия безоловен бензин. Разбира се има куп други параметри на горивото освен октаново число - съдържание на сяра, биокомпонента,  как се разпрашава и т.н. Но това може да има отношение към съвременните инжекционови автомобили, с Knock сензори и т.н. За тия нашите архаични машини тия неща не са от такова значение.

Нали не си мислите, че ако си внесете Мерцедес от Германия, който е стоял 15 години без да се кара вътре резервоарът ще е чист и без корозия?
Проблемите с резервоарите са 2 според моя опит.

1. Първият е това, че не малка част от бензиновите коли (особено пък БМВ и мерцедес с жадните мотори) са газифицирани преди да попаднат в ръцете ни. А какво значи това - карана а дълго време на газ с 4-5 литра бензин в резервоара. Еми нормално да корозира след няколко години като го държиш празен. Дръж го пълен до горе цял живот и няма да видиш корозия отвътре навън. Дизеловите ретро автомобили значително по-рядко имат такива драми с резервоарите.

2. Втори проблем - взимаш некарана дълго време (години) кола. Бензинът е полимеризирал и става едно лепкаво кафяво нещо точно каквото е показал колегата ГеоргиБс на снимките. Ти си ребилдваш карбуратора, правиш си там спирачки, едно друго, измиваш резервоара с вода и си мислиш, че си готов. Сипваш свежо гориво и караш. Няма проблеми. Седмица по-късно след като си сипал свежото гориво то разтваря полимеризиралите боклуци в резервоара. И те почват да плуват. Всякаква ръжда, която през годините е била утаена в бензина след това е слепната в тази кафява дъвкоподобна смес. Това се разтваря само с кореселин или свеж бензин (ама кореселинът е по-скъп). И така след първото, второто каране всичко ти се струва наред. Но в момента, в който има достатъчно свеж бензин за да разтвори боклуците те започват да плуват и да задръстват филтри, цедки и т.н. Случвало ми се е на няколко автомобила, отварял съм резервоари, изследвал съм и това са моите заключения. Другото нещо, което помага освен свеж бензин или кореселин е вода под висока температура -тя разтваря полимеризиралия бензин също.

След  като се подкара един автомобил след дълъг престой или реставрация трябва да се наблюдава редовно горивния филтър докато не се изгорят поне 2 резервоара гориво.
 
За качеството от там и неотговарящата цена на горивата на ЛУКОЙЛ мога да напиша няколко страници с приятелската помощ на инженер химик Н.Русев (работещ в рафинерията) но евентуално това ще е в друга тема.
Доколкото за ръждата в резервоара преди да се третира с някаква химия би трябвало да има и "ръчно бластиране" при демонтиран танк ....
Пуска се верига (привързана в единия край за гърловината),налива се течност (1/10-та част от обема) и се започва едно хласкане  :) ... по този начин ударите на веригата в стените разкъртват шуплите корозия.Тази процедура може да се повтори,потрети (зависи какво е състоянието на течността след изливане).
За дизел резервоарите е добре преди тази интервенция да се промият на пароструйка.
п.п.Брънката на веригата да не е много голяма но дължината да е около 2.5 м.
Успех!
 
РумбатаБс said:
За качеството от там и неотговарящата цена на горивата на ЛУКОЙЛ мога да напиша няколко страници с приятелската помощ на инженер химик Н.Русев (работещ в рафинерията) но евентуално това ще е в друга тема.

Ще е интересно какво ще сподели един инженер химик по темата.
 
Понеже стана въпрос за октанови числа, може да е леко встрани от темата, ама да питам, с кои вериги имате опит, че горивата им константно спазват минимума от А-95 Октана.

И съответно, от кои вериги бензина А-95 е давал при вас видимо лош ефект, по отн. на детонационно горене напр...

Конкретно за Лукойл в това отношение не знам качествата им, ама колкото пъти сипя на турбобензин кола или такава с отн. висококомпресиран атм. мотор, такова стандартно А-95 гориво от Петрол, винаги е драма.
Или получавам отчетливото дрънкане на детонационното горене /при 1992 Крайслера Лебарон 2.5 турбо/ или колата влиза в авариен режим, и може да се движи само с между 1200 и 1800 оборота мотора /при 1999 Волвото С70 2.4 Т-5 турбо/.

Най-висококомпресираните ми атмосферни коли са и те двете от 1999 год- Миатата с 1.6 литра мотор, и Ягуара еС-тайп с 3 литра мотор, и при тях също имам проблеми с избор на бензин.
Те двете с А-95 на Петрол или някоя подобна традиционна БГ верига, обикн. влизат също в някакъв режим на дърпане назад на запалването, сигурно чрез инфо от Нок-сензорите им /не е обаче авариен/ и така губят значима част от динамиката си.
Затова и на тия коли, обикновено гледам да сипвам октана над А-95 обикновено.

Разбира се, газта с високото си Октаново число би оправила такива дилеми.
Имам приятели с модерни отн. голямокубикови турбобензин коли, карани на газ, и та те са избегнали дилемите с търсене на хубав бензин, или това да купуват 98 и 100 октана, че да избягват детонациите.

Имам иначе добър положителен опит с тия мои коли с тия им мотори, с 98плюс бензин на Екопетрол, както и с обикновения А-95 на Ромпертол.
Поне по достоверно сведения от разни не точно химически инженери  :)) , но инсайдъри в нефтобранша, съм чувал, че и румънците от Ром и гърците от Екото, си внасят техните си бензини готов от техните си рафинерии, та може това да е причина за доброто им качество.